Hvidler-T 0.5 mm 25%, 10 kg
1115 Hvidler-T er et hvidt ler med 25 % fin chamotte (0–0,5 mm), udviklet til modellering af større emner og skulpturelt arbejde.
Den fine chamotte giver leret god stabilitet og form styrk…
1115 Hvidler-T er et hvidt ler med 25 % fin chamotte (0–0,5 mm), udviklet til modellering af større emner og skulpturelt arbejde.
Den fine chamotte giver leret god stabilitet og form styrke, samtidig med at det bevarer en smidig arbejds konsistens. Leret har gode tørreegenskaber, som gør det velegnet til større og komplekse emner.
Den hvide skærv giver en ren base for dekoration med underglasurfarver og kridt, hvor farverne fremstår tydeligt og klart.
Ved brænding har leret et bredt brændingsinterval, som gør det muligt at arbejde både med lertøjs- og stentøjsglasurer. Ved stentøjstemperatur udvikler leret en mere grålig tone.
Velegnet til:
Modellering, skulpturelt arbejde og værksteder der veksler mellem lertøjs- og stentøjsbrændinger.
- Varenummer
- 1115
- Farve
- Hvid , Lys grå
- Chamotte
- Ja
- Chamotteindhold
- 0,5 mm 25%
- Forglødningstemp. (°C)
- 920 - 980 °C
- Frost sensitiv
- Ja
- Svind v/tørring
- 4,8 %
- Vandabsorbering
- 3,4% (1200 °C)
- Totalsvind
- 9,6% (1200 °C)
- Anb. brændingstemp. (°C)
- 1000 - 1280 °C
- Max brændingstemp. (°C)
- 1280 °C